Čas zbořit mýty. Proč klasický hydratační krém nestačí na péči o oční okolí?
Když máme málo času, děláme to všichni – rychlé namazání klasického hydratačního krému po celé ploše obličeje ale není tou nejlepší volbou a konkrétně očnímu okolí příliš nepomůže.
Čtěte dál a my vám vysvětlíme, proč je potřeba o tuto delikátní oblast speciálně pečovat a jaké přípravky pro tuto péči volit!
Proč vyžaduje oční okolí speciální péči?
Přestože nezabírá příliš velkou plochu, je oční okolí nejvíce namáhanou částí našeho obličeje. Věděli jste například, že za den průměrně mrkneme až 10 000krát? Nebo to, že jemná a tenká kůže v oblasti očí je velmi citlivá na sluneční světlo a poškození vyvolané UV zářením a že právě z toho důvodu se zrovna zde objevují první známky stárnutí?
Pleť v okolí očí je o tři až pět milimetrů tenčí než pleť na zbytku obličeje. Postrádá totiž tukové buňky, které našemu obličeji zpravidla dodávají plný a mladistvý vzhled. Na rozdíl od ostatních částí těla zde hypodermis (nejhlubší vrstva kůže, v níž je skladován tuk vyplňující náš obličej a tělo) nemá žádné vlastní tukové buňky, a to znamená, že pleť v očním okolí ztrácí objem rychleji, než je tomu u ostatních částí obličeje. V kostce? Pleť kolem očí je citlivější, křehčí a má větší tendenci podléhat poškození vlivem vnějších faktorů. Pokud se o oční okolí nebudeme správně starat, je pravděpodobné, že bude působit povadlým nebo dokonce propadlým dojmem. Kontury očí jsou specifické a v porovnání s ostatními částmi obličeje vyžadují speciální péči. Váš oblíbený hydratační krém tudíž nemusí být v tomto případě dostačující.
Jak oční krém překoná vaši klasickou hydratační péči?
Proč je oční krém tak důležitý? Většina z nás volí přípravky péče o pleť na základě toho, jaký konkrétní problém s pletí řeší. Byli byste ale překvapení, kolik z nás se domnívá, že obvyklá denní nebo noční péče o pleť je vhodná i pro okolí očí. Kdybychom šli tak trochu do extrému, připodobnili bychom situaci tomu, kdybyste se rozhodli svůj obličej umýt sprchovým gelem – přípravek se používá za jiným účelem. Extra vrstva denního krému pod oči tudíž nevede ke stejnému výsledku jako aplikace očního krému s cíleným účinkem. Potýkáte-li se například s drobnými šupinkami na tvářích, mohou pro vás být přípravky navržené pro zadržování vlhkosti v pleti v zimě ideální, pokud ale máte ráno napuchlé oči, může složení těchto přípravků vést k uzavření vody v pleti.
Jak tedy zvládnout tuto velmi tenkou hranici mezi přílišnou a nedostatečnou mírou hydratace? Při výběru očního krému, který bude účinně působit na nejčastější potíže očního okolí (váčky, tmavé kruhy pod očima, jemné linky apod.), je důležité dbát na jeho složení. A to především proto, že problémy spojené s okolím očí jsou specifické. Hledejte lehčí gelové nebo krémové textury a nenanášejte je ve velkém množství – tajemství správné aplikace se totiž neskrývá v množství, ale v pravidelnosti. Skvělým způsobem, jak předejít tvorbě jemných linek a vrásek a jak si pomoci při občasném opuchnutí očí, je spojit účinný oční krém (v ideálním případě s obsahem aktivních látek) s pravidelnou masáží obličeje.
Redakce