Stárnutí a péče o pleť: poznejte různé typy vrásek

Vaše pleť postupem času ztrácí elasticitu a dochází k přirozenému procesu stárnutí pleti, v důsledku čehož se objevují převážně vrásky na čele, kolem očí a úst. Důvodem mohou být však i další vnější faktory a životní styl.
Ať už se jedná o jemné linky nebo hlubší vrásky, stávají se noční můrou pro Vaši krásu.
Ale odkud se vrásky vlastně berou? Poznejte s námi jednotlivé typy vrásek a zjistěte, jak můžete chránit svou pokožku před předčasným stárnutím.

Drobné vrásky vzniklé dehydratací

Naše tělo je z 50-75 % tvořeno vodou. Díky tomu naše tělní systémy správně fungují, včetně dermis. Bez dostatečného množství vody se proto pokožka nemůže efektivně regenerovat a vytvářet nové buňky – právě to následně vede ke vzniku vrásek a zhoršení pevnosti pleti.

Pokles množství kyseliny hyaluronové, která se ve vrstvách kůže vyskytuje přirozeně, může nedostatek zadržované vlhkosti uvnitř pleti ještě zvýšit.

Vrásky způsobené dehydratací se často objevují na čele. Jak je poznáte? Zvedněte obočí, prohlédněte si takto vytvořené vrásky a svaly opět uvolněte. Pokud jsou vrásky stále patrné, jde s největší pravděpodobností o vrásky vzniklé dehydratací – pleť se nevrací zpět na své místo.

Mimické vrásky

Od smíchu a mhouření očí až po mračení – repetitivní činnost našich obličejových svalů může vést ke vzniku vrásek tam, kde se na pleti vytvářejí záhyby, a to obzvlášť tehdy, když stárneme a naše pleť ztrácí svou mladistvou elasticitu.
Nejčastěji se jemné linky a vrásky vytvářejí kolem úst (vrásky od smíchu), vrásky kolem očí (kohoutí stopa) a mezi obočím (mračící vrásky).

Vrásky způsobené přirozeným stárnutím

S věkem (zhruba od 25. roku života) pleť ztrácí svou pevnost, což je důsledkem poklesu tvorby kolagenu a elastinu. Pleť je ochablá: epidermis se nevrací zpět, jako když byla mladší, a do pokožky se vrývají úzké linky.

Tyto vrásky způsobené věkem se zpravidla nacházejí kolem očí, úst a na čele.

Jsou méně viditelné než ostatní vrásky, ale i tak nejsou na našem obličeji vítány.

Vrásky způsobené spánkem

Když spíme na boku, neustálý tlak obličeje a dekoltu na polštář může mít za následek vznik vrásek.

Každý spí však přirozeně jinak a strach z vrásek ve spánku by vám neměl bránit v tom, abyste se dobře vyspali. Naopak! Ve skutečnosti je kvalita vaší pleti úzce spojena s tím, jak jste odpočatí.

Bylo vědecky prokázáno, že špatná kvalita spánku ovlivňuje vzhled pokožky, takže vypadáme (a nejen se cítíme) unavení. Studie dokonce poukazují na to, že ženy, které spí během noci méně než 5 hodin, vykazují více přirozených známek stárnutí. Je to z toho důvodu, že během spánku dochází k výraznému zvýšení průtoku krve kůží, který s sebou přináší potřebný kyslík a živiny do buněk a udržuje je tak elastické.

Nedostatek spánku tedy znamená, že tento proces je přerušen a naše pokožka nedostává, co potřebuje, což má za následek mdlou pleť s patrnějšími vráskami.

Vrásky způsobené dalšími faktory

Neblahý vliv na tvorbu vrásek a stárnutí pleti má také například kouření ( převážně tvorba vrásek kolem úst), stres a vystavování pleti slunečnímu záření (zjistěte více ZDE )
Jak kouření ovlivňuje vrásky?
Vědecký výzkum je zřídkakdy jednotný, ale pokud jde o kouření a vrásky, výsledky jsou jednoznačné: tabákový kouř způsobuje předčasné stárnutí pokožky. Jedna studie dokonce odhaduje, že 10 let kouření odpovídalo rozdílu ve vzhledu zhruba o 2,5 roku (1).
Nikotin totiž narušuje produkci kolagenu, který udržuje naši pokožku elastickou. Když kůže postrádá pružnost, nevrací se tak snadno zpět do polohy po pohybech obličeje a postupně se tvoří vrásky.

Jak předejít vráskám a jak je zmírnit

Nejlepší způsob, jak vznik vrásek oddálit nebo jak vrásky zmírnit, pokud už je máte, je prevence v podobě dodržování pravidelné rutiny péče o pleť včetně fotoprotekce (používání UVA/UVB ochrany během celého dne).

Vyzkoušejte na vrásky určenou řadu Liftactiv, například ikonický krém Liftactiv Collagen Specialist a bojujte tak účinně proti vráskám a ztrátě kolagenu v pleti. V nabídce naleznete i noční krémy a koncentrovaná séra pro maximální účinek.

Využít můžete i lokální ošetření vrásek invazivním a neinvazivními metodami jako jsou antioxidanty, kyselinami (například retinolem) a kyselinou hyaluronovou. Tyto složky pomáhají snižovat a předcházet stárnutí pokožky tím, že přispívají ke zvýšení kolagenu - proteinu, který naše pokožka potřebuje, aby zůstala odolná a bez vrásek.

Pravidelnou aplikací anti-agingové kúry a její kombinací se zdravým životním stylem (kvalitní spánek, nízký stres a vyhýbání se kouření, používání SPF ochrany) můžete přispět k podpoře regenerace pokožky a snížit riziko vzniku předčasných vrásek.

Sources:
[1] Krutmann, J. et al, 'The skin aging exposome' in Journal of Dermatological Science (2016) 85(3): pp. 152-161
[2] Chen, Y. et al, 'Brain-Skin Connection: Stress, Inflammation and Skin Aging' in Inflammation & Allergy Drug Targets (2014) 13.3: pp. 177–190

Redakce

Náš ikonický přípravek

LIFTACTIV

Collagen Specialist Denní krém

Denní krémy - Default

Koriguje viditelné známky ztráty kolagenu 50ml

NEOVADIOL

ROSE PLATINIUM

Denní krémy - Denní péče

LIFTACTIV

COLLAGEN SPECIALIST OČNÍ PÉČE

- Default

Stimulujte produkci 5 klíčových kolagenů a bojujte proti 5 známkám stárnutí očního okolí

LIFTACTIV

H.A. ZPEVŇUJÍCÍ PÉČE PROTI VRÁSKÁM SUCHÁ PLEŤ

Denní krémy - Default

KOREKCE JEMNÝCH LINEK A VRÁSEK

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více