Nejlepší krémy proti pigmentovým skvrnám: pro odstranění a prevenci
Objevily se u vás pigmentové skvrny a nevíte, co je způsobilo? Chcete se jich zbavit, ale nevíte, jak na to? V následujícím příspěvku vám prozradíme, jaké typy kožních skvrn existují, jejich možné příčiny a vhodné produkty pro jejich redukci.
Co znamenají hnědé skvrny na kůži?
Kůže odráží vše, co se děje v našem těle. Skvrny na kůži jsou výsledkem změn fungování kůže a mohou souviset s genetikou či hormonálními změnami, vzniknout vlivem životního prostředí a životního stylu, známého jako expozom. Skvrny na obličeji také mohou indikovat specifické kožní stavy.
Zde jsou nejběžnější příčiny skvrn, známé také jako hyperpigmentace:
Příčiny hyperpigmentace
Hyperpigmentace je způsobena nadměrným hromaděním melaninu v kůži, což vede k pigmentovým skvrnám. Skvrny na kůži mohou být dědičné, ale k jejich vzniku přispívají také další vnitřní a vnější faktory, zejména s postupujícím věkem.
Tyto faktory jsou známé jako expozom, koncept, který zavedl epidemiolog Christopher Wild (2005), který je rozdělil na vnitřní, vnější a biologické reakce. Mezi ně patří sluneční záření, tabák, teplota, výživa, stres, nedostatek spánku a znečištění.
● Sluneční záření je v současné době jedním z faktorů s největším dopadem na výskyt hnědých skvrn. Ačkoliv UV záření stimuluje syntézu vitamínu D, nadměrné vystavení UVA paprskům je pro naši kůži velmi škodlivé, protože způsobuje její stárnutí a může vést k vážným problémům, jako je rakovina kůže. Proto je třeba každý den používat nějakou formu opalovacího krému, zejména když je sluneční aktivita intenzivnější, abychom byli řádně chráněni a snížili pravděpodobnost vzniku pigmentových skvrn po opalování.
● Hormonální změny mohou vést ke změnám v produkci melaninu, což je další příčinou pigmentových skvrn na obličeji.
● Stárnutí, spolu s vystavením pleti slunci, je další z nejčastějších příčin kožních skvrn, které vznikají důsledkem nerovnováhy v produkci melaninu v buňkách obličeje.
● Těhotenství: mnoho žen zažívá hyperpigmentaci během těhotenství, zejména v oblasti středu břicha, obličeje a podpaží. Příčinou je zvýšená sekrece hormonů jako jsou estrogeny a gestageny, které způsobují změny v produkci melaninu.
● Kožní léze, jako jsou popáleniny, jizvy a infekce, mohou podporovat hyperpigmentaci, protože mohou stimulovat produkci melaninu.
● Reakce na léky: některé medikamenty jako např. ibuprofen nebo naproxen mohou mít fotosenzitivní efekt a způsobovat hyperpigmentaci vedoucí ke vzniku lézí a skvrn.
● Kožní problémy: atopická dermatitida, psoriáza a akné mohou vést k hyperpigmentaci a vzniku skvrn.
● Znečištění: znečištění vzduchu a volné radikály mohou také přispívat ke vzniku skvrn.
Kouření, stres a nedostatek spánku se podílejí na stárnutí pleti, ale nejsou přímou příčinou pigmentových skvrn v obličeji.
Typy obličejových skvrn
Skvrny na kůži mohou být tmavé nebo světlé a mohou vzniknout změnou pigmentace pokožky nebo kvůli zvýšení nebo snížení hladiny melaninu v určité oblasti obličeje. Některé skvrny se objeví a neznamenají nic, ale jiné mohou signalizovat anomálie v našem těle. Proto v tomto článku přinášíme přehled druhů skvrn na obličeji, které vám usnadní jejich identifikaci. Začněme!
Pigmentové skvrny po opalování
Vznikají vlivem dlouhého vystavení pleti slunci. Při příliš velkém množství ultrafialového záření melanocyty produkují melanin nerovnoměrně, což vede k vzniku skvrn na obličeji a dalších vystavených oblastech. Těmto skvrnám však lze předejít každodenním používáním opalovacího krému s vysokým SPF.
Stařecké skvrny
Jde o skvrny na pokožce, které vznikají stárnutím pleti a vystavením slunci. Sluneční záření během života způsobuje změny v pigmentaci pokožky, což vede k vzniku skvrn na pokožce.
Tyto skvrny vznikají v důsledku narušení pigmentace pokožky. Jak buňky stárnou, ztrácejí schopnost normálně produkovat melanin. Stařecké skvrny jsou malé hnědé skvrny na pokožce, které se s postupujícím věkem objevují. Nejsou nebezpečné a obvykle nevyžadují léčbu, ale mohou signalizovat poškození pleti sluncem a stárnutí pokožky.
Hyperpigmentace
Hyperpigmentace je ztmavnutí oblasti pokožky kvůli nadprodukci melaninu. To se projevuje skvrnami nebo tmavými oblastmi na pokožce, které mohou být vizuálně rušivé. Hyperpigmentace souvisí se skvrnami po opalování, stařeckými skvrnami, hormonálními skvrnami nebo postzánětlivými skvrnami (po kožních lézích).
Hypopigmentace
Hypopigmentace je opakem hyperpigmentace a je způsobena snížením nebo absencí melaninu v pokožce. Tato absence melaninu může být způsobena poruchou melanocytů v důsledku stárnutí nebo poškozením UV/UVA paprsky, což jim (mimo jiné) brání v normální produkci melaninu. Skvrny způsobené tímto jevem jsou bílé a ve většině případů jsou na překážku pouze esteticky, i když existují i výjimky. Pokud se objeví, doporučujeme navštívit dermatologa, aby bylo možné vyloučit jakoukoli patologii.
Pihy na obličeji
Jsou velmi běžné a jsou způsobeny hromaděním melaninu. Pihy mají genetický původ a objevují se, když sluneční paprsky dopadají na světlou pokožku, obvykle v oblastech vystavených slunečnímu záření. Vlivem UV/UVA paprsků se melanin distribuuje nerovnoměrně, což vede k těmto skvrnám. Pihy na obličeji jsou příznakem citlivé a zranitelné pokožky. Proto, i když nejsou rizikem, je důležité je chránit před UV paprsky.
Jelikož mají genetický původ, nelze jim zcela zabránit, ale lze podniknout některá opatření, která pomohou minimalizovat jejich výskyt. Chránění pokožky před sluncem, vyhýbání se soláriím a používání produktů, které vyrovnávají tón pokožky a regenerují ji, jsou některými z metod na snížení výskytu pih v obličeji.
Co je to krém proti skvrnám a k čemu se používá?
Pokud chcete vědět více o tom, jak redukovat skvrny na vašem obličeji, prozradíme vám nyní všechna tajemství krémů proti skvrnám.
Krémy proti skvrnám jsou kosmetický přípravek navržený k redukci kožních skvrn nebo hyperpigmentace.
Jak produkty proti pigmentovým skvrnám fungují?
Aktivní složky krémů proti skvrnám jsou vybrány tak, aby snižovaly hyperpigmentaci dvěma způsoby:
● Snižováním produkce melaninu. Krémy proti pigmentovým skvrnám snižují intenzitu produkce melaninu, aby se předešlo hyperpigmentaci pokožky a vzniku skvrn.
● Podporou obnovy buněk za účelem obnovy pokožky, odstraňováním mrtvých buněk a posilováním regenerace vrchních vrstev pokožky.
Jak aplikovat krém proti skvrnám
Pokud uvažujete o použití krému proti skvrnám k redukci skvrn na vaší tváři, je důležité vědět, kdy v rámci vaší rutiny byste ho měli aplikovat, aby měl co nejefektivnější účinek a poskytl požadované výsledky.
Jak získat ty nejlepší výsledky krok za krokem: ranní rutina
Zde je návod, jak začlenit krém proti skvrnám do vaší denní péče o pleť, abyste dosáhli optimálních výsledků.
1. Čištění obličeje
Prvním krokem jakéhokoli ošetření je čištění obličeje. Čištění je nezbytné, aby ošetření mělo požadovaný účinek a aby se předešlo vzniku nedokonalostí kvůli hromadění nečistot v pórech. Vyčistěte pleť svým obvyklým čisticím přípravkem, opláchněte dostatečným množstvím vody a poté pleť jemně osušte ručníkem.
2. Sérum proti pigmentovým skvrnám
Po čištění můžete sáhnout po séru proti skvrnám. Séra jsou ideální k zařazení do vaší rutiny péče o obličej, protože mají vysokou koncentraci účinných látek a jejich lehká textura jim umožňuje proniknout hluboko do epidermis.
Ideálně vyberte sérum, které podporuje obnovu buněk pokožky obličeje. Naneste jej na celý obličej a jemně masírujte, vyhněte se oblasti kolem očí. Produkt rovnoměrně rozetřete, dokud není zcela vstřebán, a pokračujte dalším krokem.
3. Aplikace krému proti skvrnám
Naneste krém proti skvrnám na celý obličej, vynechte oblast kolem očí. Krém roztírejte prsty krouživými pohyby a ujistěte se, že se řádně vstřebal.
4. A na závěr opalovací krém
Jakmile skončíte s krémem proti skvrnám, je čas na jeden z nejdůležitějších, ale často zapomínaných kroků: opalovací krém. Krémy na skvrny někdy zvyšují citlivost na slunce, proto je nezbytné aplikovat opalovací krém denně, aby se předešlo poškození kůže UV zářením a opětovnému vzniku skvrn na obličeji. Doporučuje se znovu nanést opalovací krém každé dvě hodiny, pokud jste vystaveni slunci po delší dobu, nebo pokud jste vystaveni intenzivnímu záření, protože jeho účinek časem slábne. Nenechávejte pleť nechráněnou!
Je důležité si uvědomit, že některé produkty proti skvrnám již mají SPF ochranu. Pokud váš krém proti skvrnám obsahuje vysoký SPF, není už nutné navíc aplikovat opalovací krém.
Jak získat ty nejlepší výsledky krok za krokem: večerní rutina
Používat produkty proti skvrnám můžete i v noci, zintenzivníte tím jejich účinnost. Postup je podobný denní rutině.
1. Čištění obličeje
Čištění je klíčový krok, na který bychom neměli nikdy zapomínat. Je nezbytné čistit obličej a odstraňovat nečistoty, maz a odumřelé buňky kůže, které se během dne na kůži nahromadí. Obličej vyčistěte přípravkem vhodným pro váš typ pleti, smíchejte ho s vodou a jemně masírujte, abyste odstranili nečistoty. Poté opláchněte vlažnou vodou a obličej jemně osušte ručníkem. Nebo můžete také sáhnout po čisticím produktu bez nutnosti oplachování, jako jsou tonika a krémy.
2. Sérum proti pigmentovým skvrnám
Jak už jsme zmínili, nejlepších výsledků dosáhnete s koncentrovanějšími produkty – například séry. Používejte je na čistou a suchou pleť. Naneste na celý obličej a masírujte, dokud se sérum nevstřebá.
3. Aplikace krému proti skvrnám
Krém proti skvrnám rozetřete přímo na skvrny nebo naneste tenkou vrstvu na celý obličej.
Top 4 produkty proti skvrnám doporučené dermatology
Zde je seznam našich produktů proti kožním skvrnám:
Prevence a korekce tmavých skvrn a vrásek
Snížení pigmentace a sjednocení tónu pleti
2.Liftactiv B3 sérum proti pigmentovým skvrnám & vráskám
Fluid na bázi vody proti fotostárnutí
3. Capital Soleil UV Age Daily SPF50+
Fluid na bázi vody proti nedokonalostem pleti
4. Capital Soleil UV-Clear