Menopauza: vše o vaší pleti a hormonálních změnách
Misí Laboratoří Vichy je poskytovat vědecké podklady a veškeré dostupné historické poznatky, pokračovat ve výzkumu a dále prohlubovat znalosti, které s obdobím menopauzy souvisejí.
Chceme ženy provázet jejich každodenním životem a do budoucna jim zajistit ty nejlepší vědecké informace.
Průkopník v oblasti péče o pleť v období menopauzy
Laboratoře Vichy od roku 1992 zkoumají specifika pokožky v období menopauzy s cílem provázet a podporovat ženy během tohoto specifického momentu.
Značka Vichy je v této oblasti průkopníkem. Zkoumá, definuje a popisuje nejen vizuální změny, ale také dekóduje, identifikuje a vysvětluje biologické mechanismy, jež stojí za změnami kůže v tomto období.
Díky hlubokým znalostem a moderním vědeckým metodám může pleťová péče vůbec poprvé kompenzovat vliv menopauzy na stárnutí pokožky a obnovit tak komfort a sebevědomí žen.
CO SE DĚJE S PLETÍ V OBDOBÍ MENOPAUZY?
U žen v období postmenopauzy rozlišujeme 3 typy klinických změn, jež jsou typicky spojovány se stárnutím pleti: atrofii, povadání a suchost pleti. Podívejme se blíže na každý z těchto problémů.
Na úrovni epidermis
Následkem zpomalení obnovy keratinocytů dochází k nahromadění starých keratinocytů, snižuje se syntéza lipidů, čímž je následně narušeno fungování kožní bariéry a objevuje se suchost pokožky. Dochází k pomalejší deskvamaci pokožky a ke změně viditelných vlastností svrchní vrstvy kůže (stratum corneum). Pleť je mdlá a nažloutlá.
Na úrovni dermo-epidermálního spojení
Během procesu stárnutí se epidermální spojení zplošťuje a postupně ztrácí své zvlnění. Exprese kolagenu VII klesá a jeho produkce v těle již není zajištěna. Ztráta kolagenu VII je rychlejší u pokožky poškozené sluncem, jeho nedostatek může zapříčinit ztrátu soudržnosti různých vrstev kůže. Jde totiž o hlavní stavební bílkovinu, která ukotvuje pojivová vlákna zajišťující soudržnost mezi epidermis a dermis. Komunikace a výměna živin mezi epidermis a dermis je omezená, dochází k narušení kožní homeostázy a mechanických vlastností kůže.
Na úrovni dermis
Množství a velikost fibroblastů se zmenšuje. To se odráží na tvorbě kolagenu, elastinových vláken a glykosaminoglykanů (GAGs). Produkce enzymů štěpících kožní bílkoviny (kolagenáza a elastáza) však s věkem roste. Je dnes všeobecně známo, že množství kolagenu s věkem klesá, zároveň se snižuje rozpustnost kolagenových molekul a mění se i jejich mechanické vlastnosti. Stárnutí lidských fibroblastů je doprovázeno snížením syntézy kolagenu, zatímco syntéza nekolagenových bílkovin zůstává beze změny. Elastinová vlákna také procházejí změnami: jsou jemnější, ztrácí svou orientaci, chybějící hydratace mění jejich pružnost, což vede k lámání. Vyjma snížené syntézy kolagenu způsobuje stárnutí pokožky nestabilitu kyseliny hyaluronové v dermis, ta pak velmi citlivě reaguje na degradaci některých enzymů.
EXPERTIZA SOUVISEJÍCÍ S DHEA
Hormon DHEA je ve vědeckých kruzích velmi dobře znám. Jde o hormon mládí, který je přirozeně tvořen v lidském těle. Máme jej v sobě všichni, díky němu naše pleť vypadá mladě, svěže a krásně. Zjistili jsme, že po menopauze tělo ztratí 90 % DHEA, jde o jeden z hlavních důvodů, proč pleť ztrácí své mládí.
Klinické studie popsaly klinické projevy a skladbu kůže u žen v menopauze, Vichy se zaměřuje na vliv poklesu DHEA na pleť v období menopauzy.
Vědci zkoumali klinický význam topické aplikace DHEA. Byl prokázán jeho účinek na zesílení epidermis, zvýšení množství a velikosti mazových žláz, zmírnění papírového vzhledu pleti a celkové zlepšení stavu pleti.
Klinické účinky pozorované v těchto dvou studiích se staly referencí pro zpracování nové studie, jejímž cílem je osvětlit účinek topické péče DHEA na aktivaci genů a souvisejících bílkovin.
DHEA je pro mnohé záhadou, proto osvětlujeme nejčastější dotazy, které s tímto hormonem souvisejí:
JAKÉ KLINICKÉ ÚČINKY MÁ POKLES HORMONŮ V OBDOBÍ MENOPAUZY?
Klinické známky hormonálního stárnutí byly popsány před několika lety: atrofie, povadání kožní tkáně a vysušování pokožky – to jsou 3 hlavní klinické změny spojené s poklesem hormonů během menopauzy.
Pokožka je zasažena na všech úrovních:
- Syntéza lipidů v epidermis se zpomaluje, výsledkem je změna funkce kožní bariéry a suchost pokožky. Pokožka se hůře obnovuje, je celkově mdlá a suchá.
- Dochází ke zploštění dermo-epidermálního spojení, snížené produkci kolagenu typu VII, což následně vede ke snížení homeostázy kůže, horší komunikaci a výměně mezi epidermis a dermis.
- V dermis dochází vlivem poklesu produkce kolagenu, elastinu a glykosaminoglykanů (GAGs) ke snížení hutnosti pleti a k jejímu povadání.
KDE SE O HORMONÁLNÍM STÁRNUTÍ MOHU DOZVĚDĚT VÍCE?
S cílem porozumět příčině klinických projevů provedl vědecký L'Oréal Research pro značku Vichy výzkum. Bylo zjištěno, že pokožka stárnoucích žen se na biologické úrovni* vyznačuje výrazným poklesem produkce kožního mazu (-57 %), snížením viskoelasticity a nárůstem kožních záhybů.
V roce 2011 jsme znalosti související s pokožkou žen v období menopauzy ještě prohloubili. Druhá studie identifikovala bílkoviny podílející se na hormonálním stárnutí: proces deskvamace je zpomalen, dochází k větší diferenciaci keratinocytů, čímž je ovlivněna homeostáza epidermis.
* Labrie F Study- Knowledge of the skin of menopausal women, 58 women
CO JE DHEA?
DHEA (dehydroepiandrosteron či prasteron) je steroidní hormon produkovaný od 7 let věku nadledvinkami. Právě v nadledvinkách jsou syntetizovány veškeré pohlavní hormony, které regulují velké množství aspektů souvisejících s biologií kůže. DHEA je prekurzorem hormonů, a je proto důležitým faktorem pro homeostázu lidského těla, zejména kůže.
Produkce DHEA dosahuje svého vrcholu kolem 25 let a poté s věkem klesá. V 70 letech máme v těle pouze 10 % jeho maximálního množství.
PROČ SE ZAJÍMAT O DHEA? JAKOU ROLI DHEA SEHRÁVÁ PŘI STÁRNUTÍ KŮŽE?
Značka Vichy prokázala znalost biologických mechanismů hormonálního stárnutí pokožky, začala se tedy dále zajímat o roli DHEA při stárnutí pleti.
Nejprve bylo prokázáno, že DHEA je zásadním hormonem pro udržení mladistvé pleti. Klinický vliv obnovy DHEA (při orálním užívání) byl zkoumán s cílem zjistit, zda tento hormon může kompenzovat a zastavit známky stárnutí. Studie ukázala, že došlo ke:
- Zlepšení kožního mazu a hydratace
- Zmírnění pigmentace
- Zesílení epidermis
Následně byl zkoumán klinický vliv topické aplikace DHEA na zesíleni epidermis, zvýšení počtu a velikost mazových žláz, zmírnění papírového vzhledu pokožky a celkové zlepšení stavu pleti.
Klinické účinky pozorované v rámci těchto dvou studií se staly referenčním základem pro novou studii (genomickou a proteomickou), jejímž cílem bylo posoudit vliv DHEA na aktivaci genů a souvisejících bílkovin.
Genomická studie odhalila, že při aplikaci DHEA jsou stimulovány geny podílející se na proliferaci keratinocytů, zatímco geny podílející se na diferenciaci jsou utlumeny. To je jasný důkaz regulace homeostázy epidermis. Na úrovni dermis způsobuje topická aplikace DHEA zvýšenou expresi genů podílejících se na struktuře dermis.
Tato pozorovaní byla potvrzena proteomickou studií, která prokázala, že došlo ke zvýšení exprese kolagenu typu I a III a HSP 47.
Vichy proto označilo DHEA jako klíčový hormon, který je schopen reaktivovat stěžejní markery mladistvé pleti, jež je ovlivněna poklesem hormonů v období menopauzy.
Redakce