Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?
Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje
s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.
Co se tedy vlastně děje na biologické úrovni?
První stádium menopauzy (perimenopauza) může trvat rok, celý proces pak trvá až 5 let. Na jeho konci tělo funguje zcela odlišně. S příchodem čtyřicítky začíná klesat počet folikulů
ve vaječnících. První reakcí těla je pokus
o přepracování folikulů, výsledkem je pak nadprodukce estrogenů. Tento fenomén se vzápětí otočí, produkce estrogenu se postupně snižuje, dokud folikuly nezmizí. Konec tohoto procesu se vyznačuje ukončením menstruace.
Premenopauza: jaké jsou první symptomy?
Tělo je řízeno hormony. Bez tohoto paliva končí menstruace, šance přirozeného otěhotnění mizí a začínají se objevovat také další dočasné i trvalé fyzické symptomy – ty se pak u každé ženy liší.
Obvykle platí, že jakmile překročíte čtyřicítku, zaznamenáte některé symptomy jako nepravidelný cyklus, delší menstruaci a větší krvácení, zhoršení premenstruačního syndromu, citlivost prsou, těžké nohy, zadržování vody a vyšší dráždivost. Symptomy jsou různé, je jich mnoho a mohou být nepříjemné! Nemáme pro vás ale jen špatné zprávy. Stojí za to zmínit, že ženy užívající hormonální antikoncepci si této přechodné fáze možná ani nevšimnou.
Změní mi symptomy menopauzy život?
Naštěstí máme odpovědi na to, jak přestát menopauzu, aniž by vám symptomy zničily život. Ať už se potýkáte s návaly horka (poraďte se s lékařem) nebo přecházíte
na zdravější životní styl (je na čase přestat kouřit, omezit alkohol a začít správně jíst), můžete podniknout spoustu kroků k tomu, abyste opětovně získala svou rovnováhu. Vyvážený jídelníček, vitaminy a dobrá spánková rutina jsou součástí nového, lepšího životního stylu, abyste se zase cítila skvěle.
„Přechod“
Termín „menopauza“ byl poprvé použit v roce 1816 francouzským lékařem Charlesem de Gardanne. Od té doby nicméně získal o něco přátelštější eufemismus, a to „přechod“. I když se o menopauze stále příliš nemluví (nebo je to dokonce tabu), ve Vichy věříme, že jde o nový krok v životě každé ženy a je třeba o menopauze mluvit.
Jak víte, že jste v menopauze
Jakmile skončí zmatek ohledně perimenopauzy, nastane nová kapitola. Po roce
bez menstruace je tu menopauza a nastává fáze postmenopauzy. Některé symptomy jako návaly horka a výkyvy nálad mizí a objevují se jiné – od osteoporózy, ztráty chuti na sex až po změny vaší figury.
I když neexistuje žádný všelék, který by vás zázračně zbavil veškerých symptomů, ne každá žena zažije všechny nežádoucí projevy. A i když se tomu nevyhneme, prvním krokem na cestě k nové životní etapě je pochopit, co se vlastně děje.
Redakce