Kyselina hyaluronová v těle plní řadu funkcí a je nezbytnou součástí pro naše zdraví.
Kde se kyselina hyaluronová v těle nachází?
Okolo 50 % kyseliny hyaluronové v těle se nachází v kožní tkáni. Kyselina hyaluronová je klíčovou složkou pro udržení vyplněné a vypnuté pleti a v boji proti známkám stárnutí, avšak s věkem se její množství přirozeně snižuje.
Kyselina hyaluronová se také nachází i jinde v našem těle, hydratuje a zadržuje vodu v různých tkáních a přenáší živiny pomocí maticové struktury.
Kožní tkáň
obsahuje okolo50 %z celkového množství
kyseliny hyaluronové v těle
Je koncentrovanější v určitých oblastech, jako jsou kosti, chrupavka, synoviální tekutina (snižuje tření mezi klouby během pohybu), pojivová tkáň, tkáň pokožky hlavy, kosterní tkáň, vlasové folikuly, rty, oči, tkáň dásní a kůže.
Kyselina hyaluronová působí jako tlumící a promašťující prostředek, který je odolný vůči tlaku na klouby, nervy, vlasy, pokožku a oči.
Biologické vlastnosti kyseliny hyaluronové
Kyselina hyaluronová se přirozeně nachází v těle a je velmi populární pro své hydratační vlastnosti, protože dokáže zadržet až 1 000násobek své hmotnosti ve vodě a tedy dokáže zadržet přibližně 15 kg vody v těle.
Je klasifikována jako glykosaminoglykan patřící do skupiny polysacharidů, což znamená, že jde o molekulu cukru, která přitahuje vodu a vlhkost díky své specifické struktuře.
Jaké účinky má kyselina hyaluronová na pleť?
Kyselina hyaluronová je jednou z hlavních složek v pokožce, která umožňuje tkáním odolat kompresi, čehož je dosaženo působením tlakové síly vodou. Kromě toho také pomáhá při volném pohybu buněk a jejich interakcích, přičemž udržuje tkáň hydratovanou.
Kyselina hyaluronová se většinou nachází ve škáře, ale lze ji najít také v epidermis, která je nezbytná pro hydrataci celé kůže[1].
Kromě toho také na sebe váže vodu, má tedy hydratační vlastnosti. Udržuje vodu v pokožce a tkáni, přičemž funguje jako houba. Tvoří rezervu vody ve škáře a zároveň udržuje rovnováhu v množství vody v celé kůži [2].
Životní cyklus kyseliny hyaluronové v těle
Lidské tělo je schopné produkovat a obnovovat kyselinu hyaluronovou, přičemž vytváří přibližně 3 g HA denně, což představuje jednu třetinu celkové kyseliny hyaluronové v těle, která se denně obnovuje. Průměrný člověk má v těle přibližně 15 gramů kyseliny hyaluronové, která je rozmístěna v celé tělesné tkáni.
Průměrný člověk
má přibližně15 gkyseliny hyaluronové
v těle
Jedna třetina se každý den obnoví (rozkládá se a syntetizuje), za přítomnosti železa dochází k rozkladu a vyloučení játry, aby se vytvořil prostor pro nový přísun.
Kyselina hyaluronová odchází z pokožky a její množství se rychle snižuje během procesu deskvamace (při obnově pokožky), přičemž její životnost je kratší než jeden den.
Schopnost těla produkovat a obnovovat kyselinu hyaluronovou klesá s věkem [3] a je ovlivněna hormonálními změnami a procesem stárnutí.
Začlenění kyseliny hyaluronové na pleť ve formě sér a krémů do vaší rutinní péče o pleť může pomoci doplnit sníženou hladinu a stimulovat přirozenou syntézu kyseliny hyaluronové v pokožce. Studie prokazují, že pokožka je po lokální aplikaci kyseliny hyaluronové hydratovaná a posílená [4].
Důležité je v přípravcích sledovat podíl typů kyseliny hyaluronové - nízkomolekulární kyselina hyaluronová má schopnost pronikat do nižších vstev pleti a dlouhodobě hydratovat, vysokomolekulární forma zvláčňuje a hydratuje povrch pleti.
V rámci estetické dermatologie je také možné využít okamžité aplikace výplně kyseliny hyauronové injekcemi.
[1] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]
[2] Papakonstantinou, E. et al, 'Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging' in Dermato Endocrinology 4.3 (2012) pp. 253-258 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/]
[3] Levin, J. et al, 'How Much Do We Really Know About Our Favorite Cosmeceutical Ingredients?' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 3.2 (2010) pp.22-41 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921764/]
[4] Jegasothy, S.M et al, 'Efficacy of a New Topical Nano-hyaluronic Acid in Humans' in The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology 7.3 (2014) pp. 27-29 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/]