Jak pečovat o citlivou vlasovou pokožku
Od šamponu, který používáte, až po způsob, jak vlasy upravujete. Zde je pět kroků k tomu, abyste neměli podrážděnou vlasovou pokožku.
1. Správný šampon
Pokud máte citlivou vlasovou pokožku, vaší hlavní prioritou při výběru šamponu je to, aby byl vhodný pro citlivou pokožku a aby byl hypoalergenní. Vyhněte se sulfátům, které mohou vlasovou pokožku nejen podráždit, ale také zbavit vlasy jejich přirozeného promaštění. Měli byste také vědět, že šampony pro citlivou vlasovou pokožku jsou také k dostání ve verzích pro různé typy vlasů, takže nemusíte sáhnout hned po prvním, který uvidíte!
2. Umývejte a oplachujte své vlasy správně
Tření šamponu na vlasech může rychle způsobit jejich lámání a podráždění. Místo toho šampon jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Totéž platí u oplachování. Abyste vlasy účinně opláchli a přitom je neponičili, rukama z nich jemně vymačkejte šampon od kořínků ke konečkům a pak vlasy rukama projíždějte, dokud se přípravek zcela nevymyje.
3. Jak si vysušit vlasy
V ideálním případě vlasy nechejte volně uschnout na vzduchu. To ale pro většinu lidí není možné (práce, chladné počasí atd.). Použijte tedy bavlněné ručník a absorbujte jím nadbytečnou vodu, pak nastavte fén na nízký stupeň, sušte směrem dolů a fén držte ve vzdálenosti alespoň 5 cm od kořínků, abyste zamezili podráždění vlasové pokožky.
4. Vlasový styling s citlivou vlasovou pokožkou
Umývání vlasů můžete provádět správně, ale pokud vlasy často upravujete, můžete se přesto potýkat s citlivou vlasovou pokožku. Tupírování může být pro vlasy a vlasovou pokožku škodlivé, proto se mu raději vyhněte, je-li to možné. Co se týče stylingových vlasových přípravků, zde platí, že méně je více. Nános pěny, gelu nebo spreje může vyústit v křehké, nezdravě vypadající vlasy a podrážděnou vlasovou pokožku. Při stylingu také sáhněte po kartáči s přírodními štětinami, pro vlasovou pokožku i vlasy je jemnější. Pokud si vlasy barvíte, zřejmě zjistíte, že přípravky bez amoniaku vám pomohou vyhnout se jakémukoli následnému svědění či podráždění.
5. Doplňky, kterým se raději vyhněte
Máte-li citlivou vlasovou pokožku, dávejte si pozor na doplňky. Klobouky, a to i v zimním období, mohou být vaším největším nepřítelem. Vlasová pokožka totiž jejich přičiněním nedýchá a hrubé látky navíc mohou způsobit svědění. Pokud si nejste jisti, zda trpíte intolerancí na určitý materiál, doporučujeme vám nechat se otestovat. Sponky a ostré skřipce do vlasů jsou také zapovězeny, protože během dne narážejí do pokožky, čímž riskujete zhoršení již existující citlivosti.
Redakce