Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.
Jak přijmout menopauzu jako součást života?
Menopauza je přirozenou součástí života každé zdravé ženy. A ptát se, jak ji přijmout jako součást života, je jako ptát se, jak přijmout to, že máme pubertu nebo menstruaci. Je to tak zařízeno z určitého důvodu. Naše emoce se často otiskují do našeho prožívání. Dokud jsme něco nezažily, můžeme mít nějaký pocit pouze z představy o tom, co nás čeká. A často se naše představy hodně liší od reality. Takže pouhou změnou našich představ můžeme mnoho změnit. Konkrétně to znamená, že pokud se menopauzy bojíme, zkusme definovat, z čeho přesně máme strach, a s tím následně pracovat.
Co byste poradila svým klientkám, které mají obavy z menopauzy?
Víte, nejen menopauza, ale i celé stárnutí není otázkou fyzického stavu těla, ale hlavně našich myšlenek. Pokud všude kolem sebe slyšíme, že stáří rovná se nemoc, tak tomu většina lidí uvěří a toto proroctví se prostě naplní. Změnou myšlení změníme i fungování našeho fyzického těla. Rockové hvězdy, umělci či sportovci se často dožívají vysokého věku proto, že mají jinak nastavenou mysl a jejich způsob života se dlouhá léta nemění. I ve vysokém věku se stejně oblékají, stýkají se s mladými lidmi a „mladě“ myslí. Zkuste zachovat mladistvost svého těla mladou myslí. Bylo dokázáno, že devadesátiletí vědci mají stejný mozek jako třicetiletí, protože mu nedají šanci zestárnout, jelikož ho neustále používají a trénují. Často se setkávám s tím, že máme o menopauze nějaké smýšlení, obavy, představy a změnou těchto představ změníme i jejich dopad na nás.
Může ženám menopauza přinést něco vyloženě pozitivního?
Zní to možná paradoxně, ale právě určitý nekomfort, který menopauza přináší, sám o sobě může být obrovskou příležitostí ke změně. Moje životní motto je, že život je změna. A pokud se neměníme, stagnujeme a stagnace znamená v určitém slova smyslu smrt. Takže měnit se znamená žít. Můžeme tedy tuto změnu brát jako skvělou výzvu k dalšímu životnímu rozvoji. Bolesti a nepříjemnosti nás většinou vedou k většímu a hlubšímu kontaktu se sebou samými. Hledáme cesty, jak se toho nepříjemného zbavit. Možná si tělo formou menopauzy právě o takové hledání a kontakt říká. Mé zkušenosti bohužel nejsou reprezentativním vzorkem, ale vysledovala jsem, že ženy, které se sebou tento hluboký kontakt navazují celý život, každý den, průběh menopauzy zvládají mnohem snadněji. Obecně napojení se na vlastní tělo prostřednictvím meditace, sebepoznávacích kurzů, sebevzdělávání a cvičení všeho druhu je obzvláště přínosné, a to nemusíme čekat ani na menopauzu.
Jak tedy vyzrát nad menopauzou?
Nejdůležitější je přijmout menopauzu jako přirozenou součást života každé zdravé ženy. Také si musíme uvědomit, že příjemné pocity a pocit štěstí nezáleží na vnějších okolnostech, ale hlavně na nás samotných. Proto doporučuji každé ženě v tomto období, aby svůj život začala naplňovat aktivitami, které ji baví, a dále je rozvíjela, ale také aby zkusila něco úplně nového. Jsem přesvědčena, že s tímto přístupem k životu ženy nejen výrazně zpomalí stárnutí a vyhnou se emocionálním propadům, ale nastartují zcela novou etapu svého života.