Aknózní pleť v létě – názor dermatoložky
Někteří pacienti s akné v létě pozorují zlepšení stavu jejich pleti. Tento jev připisují pobytu na sluníčku a často mají tendenci neuvědomovat si negativní vliv slunečních paprsků při jejich nadměrném působení. Slunce může mít protizánětlivé účinky, ale pouze v případě, kdy mu pleť není vystavena až příliš. Zásadní je používat sluneční ochranu s vysokým SPF faktorem a omezit pobyt na přímém slunci.
Nadměrný pobyt na slunci může totiž naopak způsobit, že pacienti budou po skončení léta bojovat se zhoršenými projevy akné. Jaký má tedy UV záření na naši pleť vliv?
1. Způsobuje ztrátu vody vkožní bariéře: slunce pomáhá vysušovat nadměrné sébum (kožní maz) a zánětlivé léze, ale zároveň dochází kdehydrataci, a tudíž narušení funkce kožní bariéry.
2. Aby se kůže před UV zářením chránila, dočasně se stává „silnější“: mrtvé kožní buňky na jejím povrchu tvrdnou a pod nimi se hromadí sébum. To vede k ucpávání pórů a vytváření retenčních lézí (bílé a černé tečky). Pacienti následně bojují s dalšími nepříjemnými projevy akné.
Zejména v letním období je tedy důležité pamatovat na ochranné přípravky s vysokým SPF faktorem. V případě pleti se sklonem k akné také pomohou zabránit zhoršení nedokonalostí a vzniku pigmentových skvrn. Vybírejte ochranné přípravky určené pro mastnou pleť a pleť se sklonem k akné, které mají lehčí texturu a pomáhají s projevy akné bojovat.
Zároveň pamatujte na dostatečnou hydrataci. Nesmírně důležité je dodržovat správný pitný režim. Pacientům bojujícím s akné také kromě ochranného krému s SPF faktorem doporučuji i přípravek Normaderm Hydratační péče s dvojí korekcí. Kromě působení proti aknózním lézím poskytuje pleti potřebnou hydrataci a regeneraci narušené funkce kožní bariéry. Pacienti zejména v letním období oceňují lehkou a svěží texturu, která se rychle vstřebává do pokožky.
MUDr. Anna Jiráková, Ph.D.
Redakce