Hydratace je důležitá pro dlouhodobé zdraví pleti. Podíváme se na tři klíčové situace, jak vám může účinný hydratační krém pomoci v péči o pleť.
Po cvičení
Není třeba zdůrazňovat, že naše tělo denně ztrácí vodu. Ke ztrátě vody dochází při dýchání a pocení, aniž bychom si to příliš uvědomovali – toto množství se pohybuje od 500 ml až po úctyhodných 10 l denně v závislosti na míře naší aktivity.[1] Společně s vodou ztrácíme během pocení rovněž nepostradatelné minerály a soli jako sodík a měď.[2]
Studie ukázaly, že muži vyžadují větší množství vody než ženy, aby vyrovnali zvýšenou míru pocení.[3] Hydratace je u mužů proto zásadní nejen při zlepšování fyzického výkonu, ale také v rámci unikátních potřeb, které vyžaduje péče o mužskou pleť.[4] Pokud hledáte okamžité osvěžení po cvičení, volte hydratační zvlhčující přípravek s chladivou gelovou texturou, která pleti dodá hydrataci, aniž by ji přesytila nebo zamastila.
Ve veřejné dopravě
Přelidněná veřejná doprava či prostředí přetopených kanceláří mohou být příčinou většího pocení. Stejně tak klimatizace nebo kolísání okolních teplot mohou stát za vysušováním či dehydratací pleti. Jak jsme již zmínili, pocení pleť nejen dehydratuje, ale rovněž ji zbavuje minerálů. Tyto stopové prvky jsou však důležité k zajištění zdravého fungování pleti, proto se raději ujistěte, že váš hydratační krém obsahuje ty správné ingredience, jež ztrátu minerálů vyváží.
Při extrémních teplotách v zimě a v létě
A na závěr připomeňme, že je důležité zajistit, aby byla pleť hydratovaná během celého roku. Mnoho z nás uvádí, že se během léta vlivem suššího počasí a vyšších teplot potýká se sušší pletí. Totéž platí v zimě naopak při poklesu teplot, kdy studený vítr odvádí krev z dermis, destabilizuje funkci kožní bariéry a umožňuje únik vody z pleti – tomuto procesu říkáme také transepidermální ztráta vody.
Abychom těmto negativním jevům spojeným s extrémními teplotami zamezili, je důležité pleti zajistit konstantní úroveň hydratace. Hydratační přípravek pomůže zabránit ztrátě vody v důsledku extrémního tepla či chladu a umožní pokožce i nadále chránit tělo a vykonávat svou funkci bariéry. Čím silnější tato kožní bariéra bude, k tím menší ztrátě množství vody dojde, což celkově zpomalí proces dehydratace.
[1] Gisolfi, C. ‘Water Requirements During Exercise in the Heat’ in Applications for Military Personnel in Field Operations (1993) [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK236237/]
[2] Chinevere, T.D. et al, ‘Effect of heat acclimation on sweat minerals’ in Medicine and science in sports and exercise 40.5 (2008) pp. 886-891 [Accessible at:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18408609]
[3] Institute of Medicine (US) Committee on Military Nutrition Research; Marriott BM, editor.Washington (DC):. 1993. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK236237/)
[4] Maughan, R.J. ‘Fluid and electrolyte loss and replacement in exercise’. 1991. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1895359)