Klimakterium působí na ženský organismus velice individuálně. Snad nejvíc ze všeho nás trápí psychické výkyvy, návaly horka, v zimních měsících paradoxně víc než v létě, kdy se potí vlastně všichni a rozdíl mezi teplotou organismu a venkovní teplotou není tak velký. Nové studie ukázaly, že návaly horka mohou u žen trvat až sedm let. Jak tyhle nepříjemné projevy snížit na nejmenší možnou míru?
Koupejte se v déčku
Slunce opravdu léčí. Kdykoli můžete, jděte aspoň na chvíli ven a vystavte se slunečním paprskům. Můžete také zvýšit příjem vitaminu D, vždycky je ale lepší využít co nejjednodušší a najvíc přirozenou cestu. Sluneční svit pomůže zmírnit psychické obtíže – nervozitu, výkyvy nálad nebo podráždění. Pokud se, zvlášť v podzimních a zimních měsících, nedostanete na slunce tak často, zkuste si pořídit aspoň žárovky s plnospektrálním světlem, které se nejvíc přibližují světlu přirozenému. Když vás ani tato možnost neoslovila, alespoň víc svitťe a zatopte si, nejlépe v krbu – přitáhnete tak do domova element ohně, který stejně jako sluneční svit působí pozitivně na psychiku. Čím víc žárovek rozsvítíte, tím lépe.
Pocení zdraví neškodí
Nebojte se pocení, pokud je společensky únosné. Pot totiž vyplavuje z těla škodliviny všeho druhu, takže se vám velmi uleví. Vaše tělo se pak bude lépe vyrovnávat s probíhajícími změnami. Dbejte ale na dostatečný přísun tekutin a minerálů, které společně s potem z těla také odcházejí. Lázeň dopřejte i své pleti, která je v menopauze křehčí a rychleji podléhá gravitaci.
Změňte jídelníček
Správně zvoleným jídlem můžete leccos ovlivnit. Rozhodně vynechejte ostré a kořeněné potraviny, alkohol ve větším množství, návalům pomáhají bohužel i příliš horká jídla. Káva, tučná strava a nadbytek cukru a soli organismu v přechodu také moc neprospívají. Návaly vám naopak pomohou zmírnit produkty ze sóji, červené řepy a všechny potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny. Ty jsou dobré na nervy a také pro tvorbu hormonů, jejichž hladina se během menopauzy v organismu snižuje.
Pomáhají i bylinky
Některé ženy, které vsadily při menopauze na pomoc přírodní medicíny, vám potvrdí, že jim hodně pomohly odvary například z červeného jetele (ten obsahuje přírodní estrogeny, které jsou svým složením velmi podobné hormonům lidským). Pomůže vám také andělika čínská, hluchavka, chmel, hloh. Na psychickou pohodu zabírají čaje z třezalky, rakytníku, přímo na návaly horka je dobrý čaj ze šalvěje a také z máty. Užívat můžete začít i homeopatika. Při návalech a nočním pocení pomůže sepia, lachesis nebo pulsatilla.
Zabírá i klasická léčba
Klasická medicína nabízí hormonální substituční terapii. Jde o účinnou léčbu, která by ovšem mohla přinést i dlouhodobá zdravotní rizika, hlavně při vzniku rakoviny prsu. Proto ji lékaři doporučují pouze na bezpečnou dobu pěti let. Je tedy lepší nespoléhat jen na ni a ke zmírnění nepříjemných příznaků zapojit všechny dostupné přírodní metody.
Zdroje: www.dama.cz