Behaviorální stárnutí je způsobeno znečištěním, stresem, kouřením či nevyváženou stravou. Osvojte si rutinu péče pro čistou pleť a pomocí následujících tipů zlepšete kvalitu své pleti.
Znečištění, stres, kouření nebo nevyvážení strava – všechny tyto faktory způsobují to, čemu říkáme behaviorální stárnutí. I když na tento problém existují kosmetické přípravky, vy sami můžete udělat mnohem více! Naučte se rozpoznat negativní účinky, které má nevhodné chování na vaši pleť, přečtěte si naše rychlé lifestylové a dietní tipy, a chraňte se tak před behaviorálním stárnutím. Osvojte si rutinu péče pro čistou pleť s cílem zlepšit kvalitu své pleti, řiďte se těmito tipy a v mžiku budete na správné cestě k bezchybné a fantastické pleti.
1. Zbavte se nánosu znečištění
Vlivem znečištění může být vaše pleť mdlá a mohou se na ní ve větší míře objevovat nedokonalosti. Rituál péče o pleť: Mastnou až smíšenou pleť čistěte vodou a citlivou či dehydratovanou pleť pomocí tonika. Volte kosmetické přípravky s aktivními látkami nebo texturami, jež na pleti vytvoří ochranný film, který zamezí ulpívání nečistot na povrchu pleti. Na jídelním lístku: Zelený čaj, olej z hroznových jader, zelí, červená paprika, jahody, kiwi, pšeničné klíčky, vlašské a lískové ořechy.
2. Pozor na vysušující účinek klimatizace a topení
Důsledkem klimatizace nebo topení může být suchá, dehydratovaná pleť. Rituál péče o pleť: Během své každodenní rutiny péče o pleť se příliš neoplachujte vodou a používejte výživnější, krémovější verzi svého oblíbeného hydratačního přípravku.
Na jídelním lístku: Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, jako je vodní meloun, okurka či cukrový meloun a pijte alespoň 1,5 litru vody denně. Mimo to konzumujte potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny jako například řepkový olej či olej z vlašských ořechů, sóju, ryby a ořechy (lískové ořechy, vlašské ořechy atd.), abyste pleti dopřáli extra porci hydratace.
3. Chraňte svou pleť před sluncem
Sluneční expozice může způsobit tmavé skvrny a drobné vrásky. Rituál péče o pleť: Chraňte svou pleť pomocí opalovacího přípravku s ochranným faktorem alespoň SPF 30 a sáhněte po vysoce výživném hydratačním přípravku, který vyplní i ty nejjemnější vrásky způsobené dehydratací. Na jídelním lístku: Potraviny bohaté na polyfenoly jako zelený čaj, olej z hroznových jader, granátové jablko, borůvky a maliny.
4. Denně kouříte? Vaše pleť může vypadat mdle
Kouření může vést k mdlé, dehydratované pleti. Rituál péče o pleť: Jednou nebo dvakrát týdně si udělejte peeling a naneste pleťovou masku. Svou obvyklou péči nahraďte BB krémem pro okamžité rozjasnění pleti. Na jídelním lístku: Vypijte 1,5 litru vody denně a do svého jídelníčku zakomponujte zelený čaj a olej z hroznových jader, abyste porazili oxidační účinky kouření.
5. Rozlučte se se špatným jídlem
Konzumace přílišného množství nezdravých svačinek může vést k lesku pleti a tvorbě nedokonalostí. Rituál péče o pleť: Jednou nebo dvakrát týdně si udělejte peeling nebo aplikujte čisticí masku. Svou rutinu doplňte zmatňující péčí a soustřeďte se zejména na oblast T-zóny.
Na jídelním lístku: Omezte tučná či sladká jídla, která narušují rovnováhu vaší pleti. Nahraďte je ovocem a zeleninou s vysokým obsahem vitaminů, vlákniny a minerálů pro bezchybný a sjednocený vzhled pleti.
6. Cítíte se poslední dobou vyčerpaně? Vaše pleť možná potřebuje posilu
Na Vaší pleti se může projevit i únava – pod očima se objeví váčky a tmavé kruhy a pleť je celkově mdlá. Rituál péče o pleť: Na oční okolí používejte péči s drenážním účinkem. Na jídelním lístku: Potraviny s vysokým obsahem vitaminu C (acerola, zelí, červená paprika, jahody, kiwi atd.) a betakarotenu (mango, meruňky, mrkev atd.).
7. Je čas se přestat stresovat!
Stres může vést k dehydrataci, unavené pleti a povadlým rysům. Rituál péče o pleť: Zvažte, zda by pro vás nebylo dobré zařadit do svého rozvrhu cvičení: fyzická aktivita pomáhá eliminovat toxiny a napomáhá regeneraci pokožky. Na jídelním lístku: Potraviny s vysokým podílem vody (ovoce a zelenina, mléčné produkty) a potraviny působící proti stresu – tedy ty s obsahem magnezia (zelená zelenina, celozrnné cereálie, mandle, čokoláda) či draslíku (banány). Dopřejte si také potraviny obsahující škrob (brambory).