5 způsobů, jak do svého jídelníčku zařadit kokosový olej

O výhodách kokosového oleje v kosmetické rutině péče o pleť už nejspíš slyšel každý. Co ho ale také vyzkoušet v kuchyni? Koneckonců jsme to, co jíme!

Vyzpovídali jsme výživového poradce Raphaëla Grumana a zjistili jsme, jak z této všestranné a univerzální suroviny při vaření vytěžit co nejvíc.

1: Připravte si vlastní salátový dresink

Pokud chcete vylepšit a trochu ozvláštnit salátový dresink, zkuste nahradit olivový olej právě tím kokosovým. V přípravě vinaigrette nahraďte olivový olej právě kokosovým olejem. Díky obsahu mastných kyselin kokosový olej navíc posílí také pojivové tkáně v pleti.[1]

[1]http://beautyeditor.ca/2011/07/18/5-reasons-why-coconut-oil-is-amazing-for-your-hair-skin-and-body-did-we-mention-miranda-kerr-swears-by-it

2: Kokosové stir-fry

Doslova nebeské spojení chutí! Až si budete příště připravovat asijské stir-fry, namísto obvyklého oleje sáhněte právě po tom kokosovém. Nejen že tak vylepšíte chuť celého pokrmu, ale zároveň z použitých surovin (mrkve, brokolice, batátů) získáte to nejlepší. Vitaminy v těchto potravinách jsou totiž rozpustné v tucích a extra porce kokosového oleje vašemu tělu pomůže vstřebat je rychleji!

3: Čokoládový dort

Všichni si jednou za čas rádi pochutnáme na čokoládovém dortu. Co to ale dělá s naší linií? To je ta méně příjemná část. Do těsta na brownies nebo na čokoládový dort ale můžete přidat kokosový olej, celá směs tak bude obsahovat méně saturovaných tuků, a to je přece skvělé a prospěšné řešení! Zdravé body navíc získáte také, když pro přípravu čokoládové laskominy použijete hořkou čokoládu s vysokým obsahem antioxidantů (obsah kakaa v čokoládě ideálně nad 70 %).

VĚDĚLI JSTE?

Raphaël vysvětluje, že na rozdíl od většiny saturovaných tuků lze kokosový olej použít i při extrémně vysokých teplotách, a to bez toho, aniž by ztratil své hlavní benefity – díky tomu je pro vaření a pečení jako stvořený.

4: Smoothie

Je důležité den začít správně, proto do svého ranního smoothie přidejte několik lžic kokosového oleje, přirozeně tak navýšíte svůj příjem zdravých tuků. Raphaël dále doporučuje do smoothie přihodit také kiwi, borůvky a lesní ovoce, které je přírodním zdrojem antioxidantů. Díky obsahu draslíku, který působí proti stresu, doporučuje přidat i banán.

5: Granola

Pokud hledáte zdravou dopolední svačinku, mohly by pro vás být skvělou volbou domácí granola tyčinky s kokosovým olejem. Postupujte podle standardního receptu, pouze máslo nahraďte stejným množstvím kokosového oleje. Pokud zrovna neholdujete tropickým chutím, můžete kokosový olej použít jen k vymazání zapékací misky.

Redakce

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více