V menopauze je důležité zůstat v klidu a pokusit se o rovnováhu. Hledáte řešení na bázi bylinek? Rostlinné extrakty mohou pomoci s mnoha symptomy – od výkyvů nálad, návalů horka až po zmírnění stresu a úzkosti.
Rostlinných řešení se nabízí celá řada, vsadit můžete na esenciální oleje, homeopatika, potravinové doplňky nebo třeba uklidňující šálek čaje!
Ten správný rostlinný doplněk by měl mít podobné kvality jako estrogen. Kromě užívání doplňků, které vám v menopauze pomohou s výkyvy nálad a úzkostí, si kvůli mdlé pleti a únavě dopřejte také lepší spánek.
Dobrými kandidáty z rostlinného světa jsou: sója, pískavice, lněné semínko, ploštičník, andělika, drmek, jetel luční, ženšen, rozchodnice růžová (nebo také zlatý kořen) a pupalka.
Pískavice
Výživová specialistka Sandra Greenbank doporučuje při návalech horka užívat pískavici*. Jedna studie prokázala, že každodenní užívání pískavice v porovnání s placebem snižuje noční pocení až o 57 %. Pískavice působí také proti výkyvům nálad, nespavosti a bolesti hlavy.
Sója
Sója obsahuje velké množství isoflavonů, fytohormonů podobných estrogenu, a je proto doporučována proti symptomům menopauzy, například návalům horka. Je propagována také v souvislosti s hubnutím a pro posílení kostí. Americká kardiologická asociace American Heart Association doporučuje konzumaci sójových bílkovin ke snížení cholesterolu, pro ochranu srdce a ke zmírnění symptomů spojených s menopauzou.
Ploštičník
Indiáni před dvěma stoletími objevili, že kořen ploštičníku (Actaea racemosa) pomáhá proti menstruačním křečím a symptomům spojeným s menopauzou. Působí proti návalům horka, výkyvům nálad a potížím se spánkem. Není na čase ploštičník vyzkoušet?
Andělika
Andělika někdy bývá označovaná jako ženský ženšen. Jde o vonnou rostlinu s drobnými bílými kvítky, podobá se mrkvi a celeru. V Číně, Koreji a Japonsku se tato rostlina využívá již 2 000 let k regulaci imunitního systému, pro podporu průtoku krve, ke zmírnění křečí a pro rozjasnění mdlé a suché pleti.
Drmek
Drmek obecný, známý také jako mnišský pepř, se využívá při premenstruačních potížích. Působí proti dráždivosti a úzkosti.
Výtažek z jetele
Jetel luční nebo také jetel červený či trefoil je dobrým přírodním zdrojem molekul isoflavonu. Pro řešení symptomů astmatu a menopauzy se doporučují produkty Promensil a Menoflavon.
Ženšen
Kolísání estrogenu a progestronu může mít neblahý vliv na spánek. Ženšen pomáhá přizpůsobit se stresu, zklidnit mysl a obnovit spánek. Ženšen v mozku zároveň navyšuje serotonin, dopamin a jiné chemikálie, díky nimž se cítíme dobře. Vzhůru za lepší náladou!
Rozchodnice růžová
Rhodiola rosea je bylina, která se často využívá v boji proti únavě. Pomáhá také zmírnit symptomy spojené se stresem.
Pupalka
Kvetoucí bylina původem z Ameriky, z čeledi pupalkovitých. Je doporučována na citlivost prsů, proti návalům horka a je také zdrojem mastných kyselin. Pomáhá také při endometrióze, revmatické artritidě a diabetické neuropatii.
Lněné semínko
„Lněné semínko je zdrojem vlákniny. Obsahuje také lignany, které jsou obzvláště silnými fytoestrogeny,“ říká specialistka na výživu Sandra Greenbank. Sandra dodává: „Lněné semínko byste před konzumací měli pomlít a nechat nasáknout vodou, výsledná konzistence pak připomíná gel. Většinou stačí semínka ponořit do vody asi na deset minut, případně je můžete nechat nasáknout přes noc.“
Správné dávkování si vždy raději ověřte. Obraťte se proto na svého lékárníka či výživového poradce. Každý jedinec má totiž jiné potřeby a omezení.